-
Free transport*
Order over €990 -
Need some help?
+33 (0)4 92 28 54 16 -
Payment 100% secure
CB or bank transfer
Data sheet
| Material(s) | ALuminium / DURATEK |
|---|---|
| Width | 24 cm |
| Height | 36, 45 ou 65 cm |
| Depth | 24 cm |
| Type of light | Table lamp |
| Refillable | Sector + Solar |
| Intensity | 500 Lumens |
| Power supply | Solar and USB |
| Guarantee | 2 years |
Specific References
| ean13 | 3561619000951 |
|---|
TECKALU Solar Lantern
Fall for these nice solar and rechargeable lanterns in aluminum and Duratek teak!
Available in black or white and in 3 different sizes:
- 36 cm
- 45 cm
- 65 cm
Choose and combine the lanterns as you wish!
Enjoy solar outdoor lighting thanks to their intensity of 500 lumens.
With great design and high quality, they do not require any particular maintenance..

Go for the teak: ![]()

Long-lasting protection for your teak outdoors!
No more maintenance constraints!
Additional information about the TECKALU solar lantern
This product is guaranteed for 2 years.
For any further information do not hesitate to contact us at: 04 92 28 54 16
Do not hesitate and order your TECKALU solar lantern online or come directly to our showroom.
Our team of professionals will be here to help you with any special request.
Contact us by email: info@lesjardinsdusud.com

