-
Free transport*
Order over €990 -
Need some help?
+33 (0)4 92 28 54 16 -
Payment 100% secure
CB or bank transfer
Data sheet
| Material(s) | Aluminium |
|---|---|
| Width | 57 cm |
| Height | 83 cm |
| Depth | 58cm |
| Seated | 45 cm |
| Weight | 6,2 kg |
| Guarantee | 2 years |
| Properties | 100% Outdoor |
| Minimun amount | 2 |
Specific References
| ean13 | 8021988578031 |
|---|
Steel rounds, which form the design motif of the backrest, are fixed to the structure: these rounds are welded by spraying, according to a process which allows a technically cleaner fusion of the rounds, with a better finished aesthetic effect and therefore a lower risk of rust. The stretched sheet metal of the seat is hot-dip galvanized, for high resistance outside, and is also spray welded to the structure. As with all EMU steel products, cataphoresis pretreatment and the subsequent application of a thermosetting powder coating are planned; the product is thus coated with a layer of paint of uniform thickness, with a high degree of adhesion and resistance. Nylon caps at the ends of the feet makes it easier to protect the product and to move it.