Barlow Tyrie APEX extendable table 268/392 cm
Including €5.20 for ecotax
The APEX 390 extendable teak table is the largest teak table in the Barlow Tyrie collection. Designed to seat up to 14 guests in style and comfort, its contemporary design, made from large sections of solid teak, gives it a sleek and robust look. Thanks to its two-part butterfly extension system, the APEX 390 table can be easily extended from 268 cm to 392 cm, allowing you to adapt the table to your needs. The mechanism is designed to be operated by a single person, offering optimal flexibility for your outdoor dining. Contact us on 04 92 28 54 16 if you would like more information about the APEX extendable table.
-
Free transport*
Order over €990 -
Need some help?
+33 (0)4 92 28 54 16 -
Payment 100% secure
CB or bank transfer
Data sheet
| Number of seat | 14 |
|---|---|
| Collection | APEX |
| Material(s) | Teak |
| Size | Rectangular |
| Length | 268 cm |
| Width | 120 cm |
| Height | 74 cm |
| Unfolded length | 392 cm |
| Weight | 125 kg |
| Guarantee | 2 years |
Order the APEX extendable table by Barlow Tyrie
The APEX 390 extendable table in solid teak combines elegance and robustness. Find this model and many others in our showrooms in Cannes and Nice, open Monday to Saturday from 10am to 7pm, as well as on our website for home delivery.